3d yazıcı

3D YAZICILARI KİMLER KULLANABİLİR?

 

 

 

 3d yazıcı

 

30 yıldır gündemimizde olan 3d teknolojisi, her geçen gün ismini duyurarak her sektörde büyük fayda sağlamaya başlamıştır. İlk başlarda sadece keyfi kullanılmayacağı düşünülen buluşlar bir süre sonra hayatımızın bir parçası oluverir. 3d teknolojisi de birçok kişiye çok uzakmış gibi görünse de bir gün onsuz yaşayamadığınızı günlere uyanacaksınız.
Tasarım programlarında hazırlanan dosyalar birçok boyutlar, ölçümlemeler, sayısal değerlerden geçerek yazıma hazır vaziyete getirilir. 2d olarak tarayıcıdan geçen tasarımınız PLA denilen ısıya maruz kaldığında eriyen plastik ham maddenin üst üste birleşip duvar örmesiyle nesnele oluşturur. Bu işlem 3d yazıcılar tarafından gerçekleştirilir.
 
3d Yazıcıları Kimler Kullanır?
 
3d yazıcıları tasarım yapan, ar-ge işleriyle ilgilenen, hayalindekini gerçeğe dökmek isteyen herkes 3d yazıcıları kullanabilir. Birçok sektörün kullanıcısı olan 3d teknolojisi kuyumcudan, hediyelik oyuncak satan işletmeciye kadar herkesin işlerine kolaylık sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle farklı eslek dalları da ortaya çıkmaktadır. Var olan makineleri kullanmak için insan gücüne ihtiyaç duyan büyük işletmeler artık hem makine kullanabilen hem de yenilikçi fikirlerini kullanabilen insan arayışına girmektedir.
Birçok buluşu yapabileceğini düşünen ancak gerekli somut sonuca ulaşamadığını düşünen bilim insanları 3d teknolojisi sayesinde istedikleri icatları yaratabilecekler. Asla gerçekleşmeyeceğini düşündüğünüz hayalleriniz varsa 3d teknolojisiyle tanıştıktan sonra fikriniz değişecektir.
Mimarlar, kuyumcular, inşaat firmaları, hediyelik eşya üreticileri, reklam şirketleri, fabrikalar, mobilya firmaları 3d teknolojisini kullanarak işlerinde maddi ve itibar olarak birçok kazanç sağlayabilirler. Örneğin mobilya mağazanız var ve diğer firmalardan farklı tasarımlar yapmak zorundasınız. Kafanızdaki her tasarımı mobilyayı yaparak uygulamaya kalksanız maddi bir bütçe ayırmak zorunda kalırsınız ve bu üretim için zaman harcarsınız. Eğer bu model müşteriler tarafından beğenilmezse harcanan zaman ve para çöpe atılmış olacak. 3d teknoloji, sayesinde kafanızdaki modeli tasarım programında hazırlayarak ufak bir örneğini hiç maliyetsiz müşterilerinize gösterebileceksiniz. Fikirlerini alacaksınız ve olumlu yorumlar alırsanız üretimine başlayacaksınız.

 

3d yazıcılar birçok sektöre yeni meslek dalları oluşturmakta, beyin göçünü azaltmakta ve fikirlere değer veren işletmelerin oluşmasını sağlamaktadır. Siz de sektörün en iyilerinden olmak, farkınızı ortaya koymak, tasarımlarınızla adınızı duyurmak istiyorsanız 3d yazıcılar alarak harekete geçmelisiniz.