TONER YENİLEME

Neden yenileme toner yapılması gerekir


Toner yenileme ülkemizde pek kullanılmayan toner dolumu türüdür. Neden yenileme toner yapılmalıdır konusuna geldiğimizde lazer yazıcı toner kartuşları iki şekilde üretilmektedir, bunlardan ilkinde drum adıyla anılan görüntü tamburu kartuştan ayrı bir parçadır, toneriniz bittiğinde sadece içinde toz bulunan tank değiştirilir ve görüntü tamburu sabit kalır.

Diğer çeşit lazer yazıcı kartuşlarında ise görüntü tamburu kartuş ile tümleşik durumda üretilmiştir, tank içinde toz bittiğinde doğal olarak drum da değişir.

Drum ünitesi ayrı olan yazıcı toner kartuşlarındaki görüntü tamburu gerek çap olarak büyük gerekse üzerinde bulunan kaplama daha kalındır. Böylece bir kaç toner kartuşu kullanabilecek kapasiteye sahiptir.

Tümleşik olan kartuşlarda ise toner kartuşunun her değişiminde görüntü tamburu değişeceğinden drum kalitesi kartuş içindeki toz bitimine kadar sorunsuz çalışacak çapta ve kaplama kalınlığında üretilmiştir.

Bu nedenle KALİTELİ TONER DOLUMU yapılabilmesi için yenileme yapılması zorunludur. Birçok toner dolum merkezi adı altında çalışan firma GARANTİLİ TONER DOLUMU FİYATLARI vermelerine karşın yenileme sistemiyle çalışmadıklarından vermiş oldukları garantili toner dolumu fiyatları ayağı yere basmayan garanti sistemidir.


Toner yenileme nedir, nasıl yapılır


Tümleşik görüntü tamburu sisteminde olan yazıcı kartuşları hazne içindeki toz bittiğinde yenisi ile değiştirilmek üzere tasarlanıp üretildiğinden tank içinde toz bittiğinde yalnızca toner tozu ilave edilerek yapılan KARTUŞ DOLUMU ile düzgün baskı yapılması mümkün değildir.

Bunun nedeni tamamı tek kullanımlık kalitede üretilmiş olan parçalar hazne içindeki tozun bitmesiyle görevlerini tamamlamışlardır, yıpranan parçaları kullanarak aynı görevin tekrar verilmesi sonucu kaliteli toner dolumu yapılamayacağı gibi parçalar değişmeden düzgün kopya alınması mümkün değildir.

Düzgün kopya alınabilmesi için yenileme yapılmalıdır, yenileme denilen işlem kartuş üzerinde bulunan yorgun ve yıpranmış olan parçaların yenileriyle değiştirilerek tekrardan dolum yapılarak kullanmayı sağlayan yeniden üretim anlamını taşıyor.

Yenileme nasıl yapılır konusuna geldiğimizde firmamızda yapılan uygulamadan bahsedelim, örnekle anlatmak gerekirse günümüzde en çok satılan en ucuz fiyatlı yazıcılar arasında bulunan mono lazer yazıcılardan HP LASERJET PRO P1102 TONER DOLUMU nasıl yapılır bundan bahsedelim. Hp laserjet pro p1102 toner dolumu (yenileme) yaparken müşteri kartuşunu alıp doldurmuyoruz, bunun yerine ilgili yazıcının kullanmış olduğu HP 85A (CE285A) TONER kartuşunu BOŞ TONER alımı satımı yapan firmalardan satın alıyoruz.

Satın almış olduğumuz hp 85a (ce285a) toner kartuşunu atölyemizde son vidasına kadar sökerek detaylı olarak temizliğini yapıyoruz, temizliğin ardından görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamını sıfırlarıyla değiştirerek yeniden monte ediyoruz.

Montajın ardından kartuş tankını yalnızca hp 85a kartuş için üretilmiş ve değiştirdiğimiz parçalarla mükemmel uyumda çalışacak toner tozu ile ağzına kadar dolduruyoruz, yeni çip takılması ardından hazır hale gelen kartuşu hp p1102 yazıcıda test ediyoruz, kopya kalitesi orjinalinden farksız kalitede ise amabalaj yaparak stoka alıyoruz.

Ucuz toner dolumu yapan firmalara göre oldukça maliyetli olan yenileme sistemi kullanım açısından orijinal kalitesinde çalıştığından ve çıktı sayısı olarak uzun ömürlü olduğundan birim kopya fiyatı açısından çok daha ekonomik olarak kullanılabiliyor.

Müşterimiz sipariş verdiğinde hazır yenileme kartuşu teslim edip boş toner kartuşunu iade aldığımızdan müşterimiz baskı kalitesini görerek satın alım yapabiliyor, her defasında yeni kartuş verdiğimizden kopya kalitesi düşmüyor ve kartuşu eskimiyor.

Sonuç olarak yenileme kartuş kullanımı orjinal kaliteden taviz vermeden en ucuz fiyatlara baskı yapılmasının tek yolu.