Printer Çeşitleri

 YAZICI TEKNOLOJİSİNDEKİ ÇEŞİTLİLİK

 

Yazıcı, bilgisayardaki sanal dosyadaki bilgiyi belirli sistemlerle kağıda dökebilen cihazlara verilen addır. Yazılı iletişimde zamandan ve iş gücünden kazanmamızı sağlayan teknik buluş iil olarak iş dünyasında büyük avantajlar sağlamıştır. Bulunuşundan 20 sene sonra kadar bir ihtiyaç haline gelmiştir ve iş ortamının olmazsa olmaz demirbaşı haline gelmiştir. Ayrıca birçok evde yazıcıların varlığından da bahsedebiliriz.
 
Nokta vuruşlu yazıcılar: Matris ya da iğneli yazıcı olarak da bilinen yazıcılar fiyat olarak çok uygundur. Yatay olarak dişli kayış hareket ederek silindirden geçen kağıdı yazmaya başlar. Elektro mıknatıslar iğnelerin bazılarını çekerek bazıları kalır ve kartuştaki mürekkeplerden alan iğneler yazma işlemini gerçekleştirir. Daktilolar yazma işlemini sadece tek yönde gerçekleştirirken nokta vuruşlu yazıcılar hem sağa hem sola yazma işlemini gerçekleştirebiliyordur. İğnelerin sayısı arttıkça nokta sayısı artacak yazı netliği artacaktır. Farklı renklerde baskı yapmak için yazıcıda renkli şeritler kullanılmalıdır. Yazıcıda italik ve koyu yazılar oluşturulması için yazının üstüne iki kere iğne vuruş yapar.
 
Mürekkep püskürtmeli yazıcılar: İğnelerin kullanılmadığı, noktalamanın mürekkeple yapıldığı bir sistemle çalışmaktadır. Kartuş kafası kağıda değmemekte sadece kağıda mürekkep damlacıkları püskürtmektedir. Kağıt sağa sola hareket eden bir silindir üzerinde yazılmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar farklı sistemlerle çalışabilmektedir. Bazı cihazlarda bulunan küçük bir ısıtıcı mürekkebi ısıtarak basınç oluşturur ve mürekkebin kağıda püskürtülmesini sağlar. Pioeze elektriğe duyarlı olan mürekkep bu akımla büzüşecek ve püskürtme işlemini yapacaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar nokta vuruşu yapmadıklarından karbon türü kağıtlarda ve kopyalı kağıtlarda istenilen kalitede baskı gerçekleştirmeyecektir.
Lazer yazıcılar: Fotokopi makineleri gibi sayfanın tümünü aynı anda algılarlar. Lazer yazıcılar vuruşsuz baskı yaparlar, lazer ışınları kullanılarak yazma işlemi gerçekleşir. Lazer yazıcılarında siyah beyaz baskının yanında renkli baskı da yapabilirsiniz. Diğer yazıcılara göre çizim ve grafik baskı kalitesi daha yüksektir. Lazer yazıcılar sayesinde çok sayıda baskı yapabilir, kaliteli belgeler oluşturabilirsiniz.
 
Yazıcı teknolojisinde 3d yazıcı dönemi hayatımıza bomba gibi düşmüştür. Yeni bir devrin açıldığını gösteren yazıcıda artık fikirlerimizi somut hale getirebiliyoruz. Tasarımların örneklerinin yapılması, yeni ürün keşfetme açısından büyük avantajları bünyesinde taşıyor. Birçok üretici firmanın gözdesi olan yazıcıların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.