LASER YAZICILAR

LAZER YAZICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

 
 
İşe başvururken, işteki yazışmalarda, dilekçe yazarken, resmi yazışmalarda yazıcımız olmasının büyük avantajlarını yaşarız. Kişisel bilgisayarımızdaki bir dosyanın çıktısını almak için bile internet kafeye gitmek ve bunun için para vermek zorumuza gider. İş ortamında ise yazıcının olması mecburiyet diyebiliriz.
Yazıcı almaya karar verdiğimizde birçok model ve özellik arasından doğru yazıcıyı bulmakta zorlanırız. Yazının fiyatı, özellikleri, avantajları dezavantajları, enerji harcaması, kalitesi gibi konuları incelememiz gerekir.
Lazer yazıcılar, bilgisayarda sanal bellekte bulunan dosyayı yazdırmak istediğimizde harekete geçer. İçinde bulunan silindirin çevresinde kağıt ilerlerken lazer ışınları kağıdın üstünde baskı yapmaya başlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcının çalışma prensibi ise lazer ışının değil mürekkebin kağıda püskürtülmesiyle baskı oluşturmasıdır.
Lazer yazıcılar hem siyah-beyaz yazma işlemi hem de renkli baskı yapabilmektedir. A,5,a4,a6,dl, b5,b6, yağlı kağıt türlerine baskı yapabildiği gibi baskı kalitesinde hiçbir bozulma görülmez. Çok fazla grafik, şekillerle dolu dosya yazdırıyorsanız lazer yazıcıları seçmeniz daha doğru olacaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar sadece tek renk ile baskı yaparlar, farklı boyuttaki kağıtları yazdırırken de netlikte sorun yaşatabilirler.
Lazer Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Lazer yazıcı alırken çok pahalı olan ürün daha kalitelidir yanlışlığına düşmemelisiniz. Bazı ürünlerde kampanya olabilir ve fiyatı düşebilir., bu o ürünün kötü olduğu anlamına gelmez. Lazer yazılarını satın alırken üretici firmanın geçmişini, başarısını araştırabilirsiniz. Ürün hakkında verdiği garantisi süresi de çok önemlidir.
Lazer yazıcıları seçerken değiştirilebilen malzemelerinin maliyetlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bazı yazıcılar toner dolumuna izin veriyorken, bazı yazıcılar özel kodlarla üretildiği için dolum işlemini engellemiş olabilir. Böyle bir durumda aynı kodda orijinal bir parça ile değişim yaptırmak zorundasınız.

Lazer yazıcıların kağıt besleme yuvalarına dikkat etmeli, farklı boyuttaki kağıdı yazdırma özelliğinin olmasını tercih edin. Firmanızın broşürünü, kitapçığını hazırlayabilirsiniz. Zarfların üzerine firmanızın ismini ya da adresini bastırarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Lazer yazıcınızda filigran ekleme özelliğiyle gizli dosyalarınıza özel bir işaret koymuş olursunuz.  Diğer dosyalar arasından hemen bulabilir ve zamandan kazanırsınız. Lazer yazıcılarda single pass yani tek geçiş sisteminin olması önemlidir. Bu özellik sayesinde baskı hızında bir azalma olmayacaktır.