KARTUŞ DOLUMU

Kartuş dolumu nedir? nasıl yapılır?


Kartuş dolumu konusundan önce kartuşun ne olduğu konusuna bakmamız gerekir, kartuş fransızca kökenli bir kelime olmakla beraber içinde bulunan malzemelerin kolay kullanılabilmesi için bu malzemeleri belli bir bölgede tutmaya yarayan koruyucu gövde anlamına geliyor.

Eski tip müzik kasetlerine veya eski tip tüfeklerde kullanılan ve aynı anda beş mermiyi içinde tutan mekanizmaya veya dolma kalem mürekkeplerini taşıyan aparata kartuş denilmektedir.

Konumuza geri döndüğümüzde genel olarak günümüz yazıcı ve fotokopi makinelerinin tamamı yazıcı kartuşu kullanmaktadır, matris yani nokta vuruşlu yazıcıların kullandıkları şeritler de yazıcı kartuşu sınıfındadır.

Genel olarak yazıcı kartuşları iki sınıfa ayrılmaktadır, bunların farkı bir kısmının içinde liki durumda bulunan mürekkep bulunurken, bir kısmının içinde toner adı verilen ve bir nevi karbon tozu olan pudra kıvamında toz bulunmaktadır.

Normal şartlarda bu ürünler tek kullanımlık olarak üretilmelerine karşılık orjinal kartuş fiyatları oldukça maliyetli olması nedeniyle doldurularak yeniden kullanılabilmektedir, doldurularak kullanılmaları orjinal yazıcı üreticilerinin bu ürünleri satmasına önemli ölçüde engel olmasından dolayı, çıkan yeni ürünlerde dolum yapılmasını engellemek amacıyla değişik yöntemlere baş vurulmaya başlanmıştır.

Bu yöntemler arasında ilk sırayı kullanılan çipler almaktadır, çip dediğimiz elektronik kart yazıcı kartuşlarının üzerine takılarak, üzerine yüklenmiş olan miktardaki baskı adeti tamamlandığında yazıcının çalışmasını engelleyen sistemdir. Üzerinde çip bulunan toner veya mürekkep kartuşuna dolum yapılsa dahi çip değiştirilmediği taktirde çalışmamaktadır.

İlk dönemlerde üretilen mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcılarda ve toner tozu kullanan lazer yazıcılarda çip bulunmadığından uygun nitelikte toner tozu veya mürekkep kullanılarak kolayca yapılan dolum işlemi günümüzde oldukça zorlaşmış, ve yüksek çip fiyatları nedeniyle maliyetleri artmıştır.

Ayrıca kartuşların içinde bulunan mürekkep ve toz miktarları sürekli olarak azaltıldığından özellikle mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşları dolumu ekonomik olmaktan çok uzaklaşmıştır. Bu nedenle özellikle yeni yazıcı alacakların ucuz kartuş dolumu yaptırabilmeleri için mürekkepli yazıcılar yerine lazer toner kullanan yazıcıları seçmeleri akıllıca olacaktır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıya halen sahip olanlar kartuş dolumunu dolumcuya götürmek yerine mürekkep alarak kolaylıkla kendileri yapabilirler. İlk dönemlerde satılan kartuşlara dolum yapılırken hava basınçlarını ayarlamak profesyonellik gerektiriyor olmasına karşılık, günümüzdeki kartuşların içinde sünger sistemi bulunduğundan yalnızca mürekkep ilave edilerek kullanılabilir.

Ancak haznelerinin çok küçük olması ve birkaç gramdan fazla mürekkep almamasından dolayı, kartuşların üzerinde bulunan elektronik devre ve rezistansların sık sık arızalanmaktadır, arızalı kartuşların orjinali ile değiştirilmesi ekonomik baskı alınmasını engellemektedir.

Lazer toner kartuşu dolumu ise amatör olarak yapılamayacak kadar zahmetli ve ekipman kullanılmasını gerektirmektedir. Ülkemizde yapılan toner dolumu olması gereken şekilden çok uzaklaştırılarak yozlaştırılmıştır. Toner kartuşu içinde bulunan parçaların değiştirilmesine dahi gerek görülmeden yapılan dolumun KALİTELİ TONER DOLUMU olması mümkün değildir, bunun nedeni tek kullanımlık olarak üretilmiş parçaların tank içinde bulunan toz bitimine kadar özelliklerinin büyük kısmını kaybetmiş olmalarından kaynaklanmaktadır bu nedenle yalnızca toz ilavesi yapılarak dolum yapmak yerine TONER YENİLEME denilen ve görüntü kalitesini oluşturan parçaların değişimi yapılarak doldurulması gerekmektedir.

Ancak yenileme sistemi ile üretilen kartuş sorunsuz ve kaliteli olarak çıktı üretebilir, bunun yanında ülkemizde bulunan ve toner dolum merkezi olarak anılan firmaların fiyat listelerine bakıldığında genel olarak GARANTİLİ TONER DOLUMU FİYATLARI verdikleri gözlemlenir, anca kartuşun içine yalnızca toz koyan firmanın garantili toner dolumu fiyatları vermesi çok inandırıcı değildir.

Yeni lazer yazıcı alırken çok dikkatli bir araştırma yapılmalıdır, özellikle toner kartuşu dolumu fiyatları yerine yenileme fiyatları araştırılarak en ucuz maliyetli baskı yapabilecek yazıcılar tercih edilmelidir.

Örneğin HP LASERJET PRO P1102 TONER DOLUMU mümkün ve ekonomik yazıcılar sınıfında bulunmaktadır, hp laserjet pro p1102 toner kullanan yazıcının kullanmış olduğu ve kartuş kodu HP 85A TONER yenileme fiyatı 35 lira iken hp 85a toner ile emsal sayılabilecek yazıcılar arasında bulunan SAMSUNG LASERJET ML-2165 TONER DOLUMU yapılabilen lazer yazıcıyı kıyaslamak gerekirse emsal baskı adedine sahip samsung laserjet ml-2165 yazıcının kullandığı SAMSUNG MLT-D101S TONER DOLUMU yaptırılmak istendiğinde samsung mlt-d101s toner yenileme fiyatı 63 liradır.

Bu iki yazıcı arasında ilk alımda çok fazla fiyat farkı olmadan alım yapılabilirken kartuş dolumu yapılmak istendiğinde arada oluşan fiyat farkı kartuş üzerinde bulunan çipe ödenen bedel olmaktadır.

Hp p1102 yazıcı toneri ile aynı bantta üretilen CANON İ SENSYS LBP6000B TONER DOLUMU yaptırılmak istendiğinde yenileme fiyatları yine 35 lira tutarındadır. Bunun ana nedeni hp ve canon firmaları çok daha kullanıcı dostu yazıcılar üretirken samsung, xerox gibi firmalar kartuş dolumu yapılması çok daha maliyetli yazıcılar üretmektedir.